
Julie Schartum Dokken har siden 2013 jobbet som dansekunstner, koreograf og pedagog i ulike dansestiler og praksiser. Hun har hovedsakelig sin utdannelse fra Kunsthøgskolen i Oslo med en BA i klassisk ballett og PPU, i tillegg har hun videreutdanning fra NTNU, NIH, HiNN og UiO i blant annet pedagogikk og produsentkunnskap for scenekunst. I tillegg har hun kurs i Progressing Ballet Technique og Perfect Form Ballet.
Hun har jobbet som utøvende danser med koreografer og kompanier som Støvind, Fiskum, Bertran De Lis, Granhus, Bodø Ballettkompani, Florida Classical Ballet, Aster & l’entreprise Normale, The Choreologist og Show de Vida.
Videre har hun jobbet som koreograf og utøver i egne stykker gjennom DUOA, Antonskogen ScenekunstKompani, På spissen og Barnas Musikkteater. Gjennom sistnevnte ble soloen “Danseprinsessen” fremført over 150 ganger ved ulike barnehager, bibliotek og kulturhus rundt i landet. Julie sine koreografiske verk har blant annet blitt vist på Mind the Gap, Oslo Kulturhus, Hamar kulturhus, Ælvespeilet Kulturhus og Scene 2 på Den Norske Opera & Ballett.
Ved siden av sitt utøvende virke har Julie undervist ved bla. Kirkenær Ballettskole, Oslo Kulturskole, Jessheim VGS, PRODA, Edvard Munch VGS, DNO&Bs Ballettskole, samt Den Norske Ballettskole & Akademi. Som kunstner er Julie spesielt opptatt av å fortelle historier og uttrykke følelser gjennom bevegelse. Dette gjenspeiles også i hennes undervisning som kjennetegnes av grundig arbeid med tekniske prinsipper for å skape bevegelses- og uttrykksfrihet.





Gamle Munch